לתת לפסלי העץ הזדמנות לגעת, לרגש, לספר את הסיפור


במסגרת פרויקט בניית מוזיאון ידידי ציון בירושלים, סטודיו היולי (Hyuli) לעיצוב לקח על עצמו את המשימה לספר את הסיפור בדרך בלתי צפויה, בעץ.

האתגר שניצב בפני מעצבי הסטודיו, כאשר ניגשו לתכנון מוזיאון ידידי ציון בירושלים (FOZ), היה בראש ובראשונה התמודדות עם תוכן באמצעים ויזואליים: יצירת סיור אינטראקטיבי, חוויתי ומפתיע דרכו יוכלו המבקרים ללמוד אודות תומכי ישראל והציונות לאורך השנים.

בתהליך יצירתי מורכב ויוצא דופןהסטודיו ניגש למלאכה. המטרה היתה ליצור תפיסה חדשה המאתגרת את החוויה, להפוך את הפסלים המורכבים, המהווים את מרכז הסיפור, ליצירה מפתיעה ומרגשת, בעלת משמעות. שוחחנו עם שגיא רכטר, אדריכל, בוגר מגמת אדריכלות בטכניון על הדרך בה רעיון פוגש בחומר, קורם עור וגידים.


האם
אפשר להגיד שאתם, סטודיו היולי, מתמחים בפרויקטים עתירי דמיון?


החברה הוקמה לפני כמעט 4 שנים, בשנת 2011. בין השאר אנחנו מתמחים בעיצוב מרכזי מבקרים ותערוכות, מפגש בין ידע לתוכן. האתגר שלנו הוא לא להסתפק בתכנון הקירות בלבד, לקחת את החלל לייצר בו משהו שונה, מאתגר. לתפישתנו, התפקיד שלנו הוא לשרת את החוויה, אם צריך לבנות פסל תלת ממדי מעץ, זה האתגר שלנו. רצינו להעביר תחושה של בסיס לתוכן. אנחנו יוצרים מסגרת המאפשרת תחושה מרשימהאבל משאירה את הבמה לתוכן. התפקיד שלנו הוא לחבר בין האנשים, התפיסה לחומר, לבדוק גבולות ולעקוף אותם, הן מבחינת הצורה והחומר והן באפשרויות הטמונות בטכנולוגיות הייצור
.

איך נוצר הקשר עם קנה'קש?

 

הקשר עם קנה'קש נוצר בעקבות החיפוש אחרי ספק שיוכל להציג פתרונות תפיסתים וטכנולוגים, בעל הבנה בסביבות אמיתיות ובדיוניות, תוך שימוש בחומרים שאינם מקובלים, כמו עץ, לארבעת הפסלים המעבירים את התוכן.


איך
בונים פסלים כאלה?

 

כאן הקרדיט הוא כולו שלקנה'קש. הם ליוו אותנו בשלב התכנון והעיצוב, הבינו את משמעותה וייחודה של המשימה, שגם להם, כמו לנו, היתה חדשה בתכלית. טרם נעשו פסליםמייצבים מסוג זה בישראל. המשימה היתה ללמוד ביחד איך מוציאים לאור פרויקט כזה, מורכב ובלתי צפוי. תפקידה של קנה'קש היה להפוך רעיונות למציאות, ליצור בחומר את מה שטרם ראינו, לתכנן, ליצור ולבצעלראות את הסקיצות שלנוולמצוא את הדרך להוציא אותן לאור, בעץמדובר ב 4 פסלים מורכבים מאוד, המעבירים סיפור. שווה לראות.


מה
היה תהליך העבודה?


יצאנו לדרך בשנת 2012 והפרויקט הושלם ונפתח לקהל בסתיו 2015.

הובילו אתנו את המהלך חברת Disk-In Pro, חברנו יחד להוציא את האתגר הזה לפועל. אין הרבה פרויקטים כאלה, שהולכים עם המתכננים, המבצעים והיוצרים עד הסוף, את התוצאות מרגישים בשטח. ההשראה שלנו באה מהחומר והוא מתכתב עם הפסל 'העבדים' של מיכאל אנגלו מהמאה ה-16. מדבר בכמה שפות, יוצר חוויה בעלת משמעות.

מי הקים את המוזיאון? מה הנושא שלו?


המוזיאון נבנה על ידי נוצרים אוונגליסטים
, אוהבי ישראל, שרוצים להראות את אהבתם ולהעביר את המסר, להראות את חלקם במפעל הציוני, לשדר הקשבה ואהבה, להמשיך ולתרום, להראות שהם אתנו. המוזיאון ממוקם ברחוב ריבלין 20-22, בסמוך לדרך יפו בירושלים


מה
התחושה שלך, היום, כשאתה מבקר במוזיאון?


זה מרגש, בכל פעם מחדש. התגובות מעולות. המוזיאון הוא פרויקט בעל משמעות, העשוי ברמה גבוהה ביותר. נדיר במקומותינו, לצערי, שמאפשרים לך לחלום וליצור, להפוך מחשבה למציאות. חפשנו חומרים חיים, תפיסה ותוכן שיעצבו את החוויה, ישאירו חותם על הבאים, יעבירו מסר.


מה
הופך את המוזיאון למה שהוא, איך היית מגדיר את החוויה?


בשונה מתערוכות מוזיאליות אחרות, אנחנו מזמינים את הקהל לגעת בפסלים, להרגיש את ההקפדה לפרטים. זה קצת כמו שלובשים מעיל תפור היטב, תפירת עילית. עבודה יצירתית, מוקפדת ומושקעת.


מה
היית מייעץ למי שעומד בפני פרויקט יצירתימורכב, מעין זה?


לקחת את העיצוב ברצינות המרבית לא לוותר בשום נקודה. לא להתפשר, להפוך את כל העוסקים בפרויקט לחלק מגוף אחד החותר למצוינות, לא משאיר שום פינה ללא פתרון.