ככה בונים עתיד:
במבוק מוסו, חומר בר קיימא לבניה ירוקה

במבוק, כידוע, נחשב לאחד המשאבים המתחדשים והאקולוגיים ביותר בעולם. בחירה בבמבוק מוסו היא בחירה במוצר בר קיימא, בכל גלגוליו ובכל שלבי החיים.

עד כמה הירוק הוא באמת ירוק?

בשנים האחרונות, מוצרים רבים מתהדרים בתוויות "ירוקות" ריקות מתוכן, מבלי שיש לאמירה הזאת בסיס מוכח. ארגונים ומוצרים מפזרים הבטחות, במקרים רבים ללא כיסוי. התפיסה של קנה'קש וחברת מוסו – שונה בתכלית. כל המידע, היכולות, המחקרים – שקוף לחלוטין. ההצהרות של מוסו מבוססות על מחקרים מדעיים מוכרים ומתודות ההערכה העדכניות ביותר לאיכות הסביבה. מבחינת התקינה הבינלאומית. (ISO) מוצרי מוסו מגובים בנתונים ובמסמכים רשמיים, על פי התקינה המחמירה ביותר. עיון בנתונים מעיד על בטיחות ומיעוט נזקים סביבתיים, בכל השלבים – מתהליך הייצור ועד למוצר המוגמר.

 

כריתה שיטתית של יערות הגשם מזיקה, כידוע, למאזן החיים הטבעי, משפיעה באופן משמעותי על התחממות כדור הארץ ומובילה לצמצום המגוון הביולוגי. מוצרי הבמבוק של חברת מוסו משלבים את יתרונותיהם של העצים הטובים ביותר לבניה, המצטיינים בקשיחות, עמידות ומראה שובה לב, לצד כושר ההתחדשות של במבוק הענק מזן מוסו, הצמח בעל שיעור הצמיחה המהיר בעולם. הבחירה בבמבוק מוסו מבטיחה חלופה ירוקה, אקולוגית, לעצים הטרופיים הנדירים, ששטח הגידול שלהם הולך ומתכלה.
מוצרי הבמבוק עשויים להוות תחליף במקרים מסוימים, גם למתכת, pvc ואפילו לבטון.

 

על מנת לראות את התמונה הרחבה ולבחון את השפעת המוצר על הסביבה, צריך לקחת בחשבון את כל מחזור החיים שלו: מהגידול והייצור ועד לבלייה והתכלות. למוצרי הבמבוק של 'מוסו' יתרונות ניכרים בכל אחד משלבי החיים. חברת מוסו דוגלת בתפיסה אקולוגית, רואה בשמירה על איכות הסביבה ערך עליון.

 

life_cycle

שלב הגידול: במבוק מוסו, בעל שיעור הצמיחה המהיר בעולם

מבחינה בוטאנית, במבוק אינו עץ אלא מין עשב. ישנם מעל 1500 זני במבוק ידועים לאדם – ובכל זאת, רק זן אחד מתאים לייצור של קורות, רצפות וחיפויים, בדומה לעץ. "Phyllostachys edulis" הוא שמו הביולוגי של הזן והוא גדל בעיקר בסין, שם מכנים אותו "מאוֹ–זוּ" – מוסו במבוק.

 

לבמבוק מוסו שיעור צמיחה בלתי נתפס: גובהו המירבי עשוי להגיע  לכ-20 מטרים, בתוך מספר חודשים בלבד. כתוצאה מהגידול המהיר, הבמבוק סופג כמויות גדולות במיוחד של פחמן דו חמצני  (Co2) מהאטמוספרה, וכמובן, פולט בתמורה חמצן חיוני. בתוך 4-5 שנים בלבד, מגיע גזע הבמבוק לעובי וחוזק הנדרשים, עם תכונות דומות לאלה של עץ קשיח – עוצמה ויציבות. עובדה זו מדהימה במיוחד לנוכח פרק הזמן שלוקח בדרך כלל לעצים להגיע לשלב זה – חמישים שנים, ויותר.

 

harvest_age

 

צמח במבוק מוסו אחד מורכב, למעשה, ממספר גזעים, כאשר נצרי במבוק חדשים גדלים מצמחהאם בכל שנה. בשטח גידול מנוהל היטב, ניתן לקצור כ-20-25% מן הגזעים בכל שנה מבלי להקטין את היער או את מספר קני הבמבוק בו ביחס לשנה הקודמת. המשמעות היא שהצמח לא גווע לאחר הקציר,להפך: כריתת הגזעים הבוגרים מגדילה למעשה את התשואה והאיכות של אותו שטח. על אף שבמבוק,בניגוד לעץ, הוא משאב חקלאי הנקצר בפרקי זמן קצרים (אחת לשנה), למעשה לא מתבצעת כלל השמדה של היער בתהליך.

שלב הייצור: התקנים הבינלאומיים הם רק נקודת ההתחלה

כל מוצרי מוסו מיוצרים במתקנים הנושאים תעודות אישור של אגודת התקינה הבינלאומית ISO עבור ניהול עסקי והעסקה הוגנת, בריאות, בטיחות ושמירה על הסביבה.

 

למעשה, חברת מוסו מגדילה לעשות אף מעבר לדרישות התקן, בכל הקטגוריות. על מנת להבטיח איכות מוצר מקסימאלית ולוודא פגיעה מינימאלית באיכות הסביבה, הקימה חברת מוסו מערכת רגולציה עצמאית המופעלת מטעמה. 15 חוקרים ומבקרים מקצועיים מועסקים על ידי החברה באזור תהליך הייצור, בשנגחאי שבסין.

 

מלבד דרישות התקן הבינלאומיות, חברת מוסו מחויבת לגישה ידידותית לסביבה, בכל הקשור לעיבוד חומר הגלם. רצועות הבמבוק הגולמיות נדחסות בטכניקות שונות על מנת לייצר דקים, רצפות פרקט, קורות וחיפויים, תהליך הדורש אנרגיה רבה. במפעלי מוסו נעשה שימוש בביו–אנרגיה, המסופקת על ידי שריפת שאריות ונסורת במבוק מתהליך הייצור עצמו. מהלך זה בהחלט תורם לעובדה כי כל מוצרי הבמבוק של מוסו, ללא יוצא מן הכלל, נמצאו שליליים, במבחני פליטת פחמן דו–חמצני לאורך מחזור החיים (LCA Carbon Footprint).

 

נוסף על כך, במוסו מחפשים ללא הרף שדרוגים וחידושים על מנת לצמצם עוד יותר את השפעת הייצור על הסביבה. בשנים האחרונות, למשל, הותקנו מערכות מחזור מים אפורים ופינוי פסולת אקולוגית, במפעלים. בכל הקשור לדבקים ול'פינישים' (לכה / שמן), מקפידים במוסו לעבוד אך ורק עם ספקים אירופאים מוכרים החולקים את תפיסת העולם של החברה בכל הקשור לקיימות ולהקפדה על איכות (חברת Bona השוודית, Woca הדנית ו-Dynea הנורווגית). כתוצאה מכך, מוסו עומדת בכל היבט בייצור מוצר איכותי, בריא ואקולוגי. כל הדבקים הנמצאים בשימוש מוסו, למשל, נבדקו ונמצאו ברמות הנמוכות ביותר של פליטת פורמלדהיד וחומרים מזיקים – כשחלקם מגיעים אף לדירוג E0 הנוקשה – כלומר, ניטרלי לחלוטין.

 

toxic_neutral

במבוק מוסו. עמיד, יציב, בריא – ויפה

עמידות היא אספקט חשוב ביותר כשמדובר בקיימות, על אף שקל לשכוח זאת. ככל שאורך חיי המוצר – דק, ריצוף, ריהוט – ארוך יותר, ההשפעה על הסביבה קטַנה, כיוון שאין צורך להחליפו לעתים תכופות. למוצרי הבמבוק של מוסו קשיחות, צפיפות ויציבות ממדית ברמת העצים העמידים ביותר. רצפות במבוק בשיטת הדחיסות הגבוהה – פטנט ייחודי לחברת מוסו (High Density) נמצאו עמידות וחזקות אף יותר ממוצרי עץ מקבילים ולכן הן מתאימות במיוחד לאזורים בהם מתקיים עומסי תנועה גבוהים.

 

durability_table
גם בריצוף וחיפוי חוץ, מוסו מציעה את הפתרון העמיד ביותר בשוק: דק במבוק אקסטרים. בתהליך חימום ודחיסה כפול הרשום בפטנט נוצר דק חזק במיוחד, שעומד בגבורה לאורך זמן, בפני מזיקים, רטיבות ושינויי מזג האוויר.

 

עמידות וקשיחות גבוהה מושגות אך ורק באמצעות איכות בלתי מתפשרת המשולבת בחדשנות טכנולוגית. מוסו צברה ניסיון רב בתעשיית הבמבוק (מאז 1997), ומעידה בביטחון על מוצריה כעמידים והאיכותיים ביותר בשוק. מוצרי מוסו מגיעים עם אחריות מלאה לשלושים שנים ויותר – כן, עד כדי כך הם בטוחים במוצר שלהם.

 

מוצרי הבמבוק של מוסו מהווים את הבחירה הטבעית ליצירת סביבת חיים בריאה, מחוץ לבית ובתוכו. בניגוד למוצרי ריצוף סינטטיים, רצפות מוסו הן אנטי–סטטיות ואנטי–אלרגניות. בנוסף, המוצרים עושים שימוש אך ורק בדבקים ומוצרי גימור העומדים בתקני הבריאות האירופיים המחמירים ביותר ואינם פולטים פורמלדהיד, חומרים רעילים ותרכובות אורגניות נדיפות.

במוסו מאמינים במיחזור ללא גבולות

מוצרי הבמבוק של מוסו עשויים חומר טבעי ובלתי רעיל, לכן ניתן למחזר אותם ללא חשש. על מנת לעודד את פתרונות המחזור הטובים ביותר לסביבה, ממליצים במוסו על מחזור במספר דרכים: שימוש במוצר מחדש, שימוש בחומר הגלם מחדש, שימוש במוצר כחומר גלם ליצירת אנרגיה (כפי שנעשה במפעלי מוסו עצמם) או במידת הצורך – השמדה (בשריפה) או השלכה באיזור פסולת אורגנית.
בדרך זו – מוסו משלימה את מחזור החיים, לפי אמונתה, בפגיעה מינימאלית בסביבה.

 

למידע טכני נוסף, תעודות הסמכה והפניות למחקרים, ניתן להוריד את עלון הקיימות מבית מוסו כאן.

 

קנה'קש היא היבואנית היחידה והבלעדית של חברת מוסו בישראל.
לאורך השנים צברנו ניסיון רב ונשמח להעביר אותו אליכם.