מצמח הבמבוק ללוחות ריצוף – וכל מה שקורה בדרך

 

 

איך הופכים קנה במבוק חלול למוצר ריצוף חזק, עמיד ואיכותי,
כזה שאפשר לבנות עליו, לאורך זמן?

כבר בגיל 4 או 5 שנים קני הבמבוק מגיעים לגודל, ולעמידות הנחוצים, מוכנים לקציר. זהו פרק זמן קצר מאוד, בהשוואה לעצים המגיעים לשלב הזה אחרי עשרות שנים. זוהי סיבה מרכזית (אם כי לא היחידה) שבזכותה הבחירה בבמבוק היא לא רק יעילה אלא גם אקולוגית.

 

לאחר קציר הקנים מפצלים אותם לאורכם לרצועות ומסירים את הקליפה העליונה. צבעו הטבעי של הבמבוק הוא צהבהב בהיר (וניל) אבל באמצעות שיטות עיבוד שונות, תוך שימוש בחום, ניתן להגיע לגוונים שונים, מחום בהיר (חיטה) ועד לגוון כהה מאד (אספרסו). לאחר תהליך הייבוש, רצועות הבמבוק מורכבות לצורתו הסופית של המוצר במספר דרכים, מתוך מטרה להגיע לתוצאות ולמראה המבוקש.

 

 

לאחר תהליך ייבוש רצועות הבמבוק מורכבות לצורת המוצר הסופי במספר דרכים, על מנת להגיע לתוצאות ומראות מגוונים:

דחיסה רגילה (Plain Pressed):


בשיטת עיבוד זו רצועות הבמבוק מודבקות זו לצד זו, במאוזן, ליצירת מרקם בעל מראה טבעי ואלגנטי. המאפיין את צורת דחיסה זו היא מפרקי הבמבוק הנראים בבירור במוצר המוגמר.

 

 

 

 

 

plain_pressed_s

דחיסה צדית (Side Pressed):


כשבוחרים בשיטה זו, רצועות הבמבוק מודבקות במאונך, כשצדן הרחב צמוד, רצועה לצד רצועה. באופן זה נוצר מרקם של פסים דקים, כשצורת מפרקי הבמבוק הטבעיים כמעט ואינה מורגשת.

 

 

 

 

side_pressed_s

דחיסות גבוהה (High Density)


בשיטת עיבוד זו נדחסות רצועות הבמבוק במעורב, יחד עם דבק מיוחד, בלחץ דחיסה גבוה מאוד. טכניקה זו מגבירה את צפיפות המוצר – מ 700 ק”ג ל-3 מטרים ליותר מ-1000 ק”ג. התוצאה – מוצר דחוס המצטיין בחוזק וקשיחות מועצמים.

ללוחות במבוק בדחיסות גבוהה מראה מיוחד, הדומה מאד לעץ בדוגמת “להבות” המזכירה במקצת מראה של שיש.

 

 

לוחות סרגלים גמישים (Flexible):

 

 

ליצירת לוחות הסרגלים מודבקות רצועות הבמבוק על גבי לטקס או בד עמיד. ניתן להשתמש ברצועות קשיחות ברוחב 17 מ”מ, או לחלופין בלוחות פורניר ברוחב 50 מ”מ.

 

 

 

flexible_s