דק במבוק מוסו. טכנולוגיה בצמיחה.


קני
הבמבוק החזקים והגמישים הם חומר גלם נפלא: נוח לעיבוד, אקולוגי, יציב, מתחדש, עמיד וחסכוני

בזכות החידושים הטכנולוגייםכל היתרונות המוכרים מקבלים זווית חדשה. דק במבוק מוסו, שווה להכיר.

מאז ומתמיד הבמבוק מלווה את בני האדם


מזה אלפי שנים עושה האדם שימוש בצמח הבמבוק, הגדל בשטחים נרחבים על פני כדור הארץ, לצרכים שונים.

ישנם מעל ל– 1,400 זני במבוק ידועים, ולהם אינספור שימושים מגוונים: ממאכל (נצרי הבמבוק הם מזון פופולארי ביותר במזרח אסיה, לבני אדם כמו גם לפנדות, שלא מוכנות להחליף אותם בשום דבר אחר) דרך נייר וטקסטיל, ואפילו עד לכלי נגינה, תרופות, בנייה ושלדי מטוסים.

 

הבמבוק הוא חומר עמיד וחזק, הגדל ומתחדש במהירות, יעיל ונוח לעבודה במגוון דרכים ושיטות עיבוד.

חשוב לא פחותהבמבוק הוא אחד המשאבים המתחדשים והאקולוגיים ביותר בעולם: בתוך חמש שנים בלבד מגיע גזע הבמבוק למידות ולחוזק הדרושים ומוכן לקצירה, בניגוד לעצים הזקוקים לעשרות שנים על מנת להגיע לשלב זה.

למעשה, מבחינה בוטאנית, הבמבוק נחשב לעשב, לא לעץ.

כמה נפלא היה לו היה ניתן לנצל את המשאב הבלתי נדלה הזה, ביעילות ובחסכון, כתחליף לשימוש המזיק בעצים טרופיים שכריתתם משחיתה את יערות הגשם ומשפיעה על המאזן האקולוגי בעולם.

עם זאת, למרות כל היתרונות, במשך אלפי שנים הבמבוק נחשב לחומר מתכלה.

באזורי הגידול הטבעיים זה לא היווה בעיה, הרי תמיד אפשר לקצור במבוק חדש ולבנות את כל מה שצריך, אבל מה עושים בשאר העולם?

במדינות המערבוגם אצלנו בלבנט, מקום בו הבמבוק אינו גדל באופן טבעי, מסתבר שהזמן עבד לטובתנו והטכנולוגיה נכנסה לתמונה.

המטרה הוגדרה: פיתוח קני במבוק שיבטיחו מוצר עמיד ויציב, כזה שישרוד לאורך שנים רבות, גם בתנאי מזג אוויר שונים וחשוב לא פחותיהיה חסין בפני מזיקים טורדניים.

הקידמה בונה פתרונותפיתוח טכנולוגי חדשני המבטיח עמידות יוצאת דופן

זהו האתגר שלקחה על עצמה חברת מוסו ההולנדית: פיתוח במבוק יציב, חזק ועמיד לאורך זמן, המיועד לשימושי חוץ, כמו עיצוב גינות, לדוגמא

מוסו היא חלוצה בינלאומית בפיתוח דק במבוק חדשני, עם ניסיון של מעל ל– 20 שנה בתעשיית הבמבוק, למוצרי פנים וחוץ.

מוסו נחשבת לחברה המובילה בעולם בתחומה, ידועה באיכות המוצר הבלתי מתפשרת, המשלבת חדשנות עם דגש על קיימות

תהליכי הטיפול שעוברים מוצרי עץ או כאלה הנמצאים בשימוש במוצרי במבוק אחרים, לא הניחו את דעתם של קברניטי מוסו ולא עמדו בסטנדרטים הגבוהים שהציבה החברה.

לפיכך, החליטו במוסו לפתח דרך ייחודית לעיבוד סיבי הבמבוק: הם פתחו שיטה לדחיסת הבמבוק בטכניקה המשנה את צפיפות החומר, בשילוב עם טיפול בחום המשפר את עמידותו וחוזקו. הרבה קני במבוק נדחסו עד שהגיע הפתרון המיוחל.

בשנת 2008 "טיפול הדחיסה התרמית" של מוסו נרשם כפטנט בינלאומי.

מבחני מעבדה הוכיחו שטכניקה זו היא הפתרון היעיל היחיד עד כה לייצור מוצרי במבוק עמידים ומתאימים לשימוש חוץ, דק במבוק, חיפוי ועוד.

במבדקים אלה הוכח כי דק במבוק מוסו תואם בתכונות העמידות שלו לדק איפאה הפופולארי, שמקורו ביערות הגשם הטרופיים.

סיווג עמידות חומרים על פי EN350

 

durability_table

 

מחזור חיים ירוק מכל בחינה

בנוסף להפקת דק במבוק עמיד, בעל חוזק ויציב ללא תחרות, טכניקת הטיפול בחום ובדחיסות יוצרת הגנה מפני מזיקים ופטריות טבעיות ברמה גבוהה ביותר.

דק במבוק מוסו הוא מוצר הבמבוק היחיד שיכול לבוא במגע ישיר עם מים ועם אדמה טבעית, ואינו נזקק לשום טיפול מיוחד או הגנה נוסף.

הטיפול בחום אינו פוגע בתכונותיו האקולוגיות של דק במבוק מוסו: מחקרים שנערכו באוניברסיטת דלפט לטכנולוגיה (הולנד) בחנו את טביעות הפחמן במוצר, ונמצא כי דק במבוק מוסו הנו ניטראלי בפליטת פחמן דו חמצני (Co2 neutral) ואף סופג כמויות פחמן דו חמצני לאורך מחזור החיים שלו.

בזכות עמידותו הגבוהה, נשמר דק במבוק מוסו לאורך זמן ואין צורך להחליפו לעתים קרובות כמו מוצרי דק עץ, כל זאת בזמן שגידולי הבמבוק ממשיכים בתפוקה מדהימה בזכות שיעור הצמיחה נטול המתחרים של הבמבוק (עד מטר ביום!).

בתהליך הדחיסה בצפיפות גבוהה (אשר מגביר את דחיסות המוצר מ– 650-700 ק"ג על 3 מ' ל – 1200 ק"ג על 3 מ' בקירוב) מתקבל דק במבוק בעל עוצמה, קשיחות, יציבות ממדית, חסינות אש ועמידות ברמה שעולה על זני העצים הטרופיים החזקים והעמידים ביותר.

זו הסיבה שבזכותה הוכתר דק במבוק מוסו בשם "דק במבוק אקסטרים". בקרוב אצלכם.